Sustainable aviation fuel (SAF) is a type of renewable fuel derived from sustainable feedstocks.
GreenWings Airlines has introduced sustainable aviation fuel on select routes and now claims to have cut down substantially on its overall carbon emissions.
Although conceptually SAF is wonderful idea, it is debatable whether or not a truly sustainable aviation fuel actually exists today. In principle, SAF can be created by integrating so-called “sustainable” feedstocks such as waste oils, agricultural residues, and other organic materials into fuel production. The International Air Transport Association states that integrating SAF can lead to a reduction in greenhouse gas emissions by as much as 80% compared to traditional fossil-based jet fuels. It also estimates that SAF could provide about 65% of the emission reductions necessary for aviation to reach net-zero CO₂ emissions by 2050. A glitch (one of several), however, is that growing food and other agricultural crops to produce aviation fuel is neither economically nor technologically efficient. While SAF’s proponents refer to crop and forest residues as “waste” products, that is not truly the case. In a natural system or a healthy farming system, crop residues, for example, are allowed to decompose and return to the soil and/or are returned to the soil in the form of manure from livestock. Removing biomass from cropland year and year without its replacement is by no means sustainable. More promising, perhaps, are “direct air capture” technologies under development that capture carbon (CO2) directly from the air using renewable energy (such as solar) and water to produce hydrocarbons that can be refined into fuel.
Udržitelné letecké palivo (SAF) je druh obnovitelného paliva získaného z udržitelných surovin.
Společnost GreenWings Airlines zavedla na vybraných trasách udržitelné letecké palivo a tvrdí, že tak zásadně snížila své celkové emise uhlíku.
Ačkoli SAF je z koncepčního hlediska skvělá myšlenka, je sporné, zda skutečně udržitelné letecké palivo dnes existuje. V zásadě lze SAF vytvořit začleněním takzvaných „udržitelných“ surovin, jako jsou odpadní oleje, zemědělský odpad a další organické materiály, do výroby paliva. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu uvádí, že integrace SAF může vést ke snížení emisí skleníkových plynů až o 80 % ve srovnání s tradičními leteckými palivy na bázi fosilních paliv. Odhaduje také, že SAF by mohla zajistit přibližně 65 % snížení emisí, které je nezbytné k tomu, aby letecká doprava dosáhla do roku 2050 nulových čistých emisí CO₂. Zádrhel (jeden z několika) však spočívá v tom, že pěstování potravin a dalších zemědělských plodin pro výrobu leteckého paliva není ekonomicky ani technologicky efektivní. Ačkoli zastánci SAF označují zbytky plodin a lesů za „odpadní“ produkty, ve skutečnosti tomu tak není. V přirozeném systému nebo ve zdravém zemědělském systému se například zbytky plodin nechají rozložit a vrátí se do půdy a/nebo se do půdy vrátí ve formě hnoje od hospodářských zvířat. Odstraňování biomasy z orné půdy rok co rok bez její náhrady není v žádném případě udržitelné. Slibnější jsou možná vyvíjené technologie „přímého zachycování vzduchu“, které zachycují uhlík (CO2)přímo ze vzduchu s využitím obnovitelné energie (např. sluneční) a vody k výrobě uhlovodíků, které lze zpracovat na palivo.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.