A tipping point is an instant and condition within a situation, process, or system the passing of which leads to significant and often irreversible changes.
Individuals and businesses alike should be conscientious about reducing emissions and striving to operate sustainably in order to slow global warming and avert the climate’s looming tipping points.
Although tipping points exist in many different circumstances, the term has recently been used frequently in the context of climate change. As defined by the Intergovernmental Panel on Climate Change, a tipping point is “a critical threshold beyond which a system reorganizes, often abruptly and/or irreversibly.” While a tipping point is reached in one brief moment, the associated event, the so-called tipping element, may span hundreds or even thousands of years. An example of a tipping element is the melting of the Greenland ice sheet and the tipping point is the moment at which this melting can no longer be stopped. This tipping point will be crossed abruptly probably somewhere between the 0.8°C and 3°C warming threshold, but the glacier will take thousands of years to melt. So far, nine critical tipping elements have been identified, along with estimated temperature thresholds for reaching them. Shifting to a sustainable economy, reducing emissions, and avoiding negative externalities are just some of the ways whereby humanity is trying to slow the warming of the planet and thus reduce the probabilities for reaching some of the tipping points.
Bod zlomu je okamžik a okolnost v situaci, procesu nebo systému, jejichž překonání vede k zásadním a mnohdy nevratným změnám.
Jednotlivci i firmy by měli svědomitě dbát na snížování emisí a snažit se o udržitelné fungování, aby byla šance zpomalit globální oteplování a odvrátit některé hrozící klimatické body zlomu.
Ačkoli body zlomu se vyskytují v mnoha různých souvislostech, v poslední době se výraz často objevuje v kontextu klimatické změny. Dle definice Mezivládního panelu pro změnu klimatu je bod zlomu „kritický práh, po jehož překročení se systém přebuduje, mnohdy prudce a/nebo nezvratně“. Zatímco bod zlomu je dosažen v jednom krátkém okamžiku, s ním související událost, takzvaný prvek zlomu, může trvat třeba stovky nebo i tisíce let. Jedním z prvků zlomu je například odtávání Grónského ledovce a bod zlomu je moment, kdy toto odtávání již nebude možné zastavit. Tento bod zlomu bude překročen náhle zřejmě někde mezi hranicí oteplení o 0,8 a 3 °C, ale ledovec bude tát tisíce let. Zatím bylo stanoveno devět kritických prvků zlomu a odhadované teplotní hranice jejich dosažení. Přechod na udržitelné hospodářství, snižování emisí i zamezování negativních externalit jsou jen některé ze způsobů, jakými se lidstvo snaží zpomalit oteplování planety a tím snížit pravděpodobnost dosažení některých z bodů zlomu.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.