In a business context, sustainability means running a company in such a way that does not have a negative impact on the environment and society.
Presenting its performance in sustainability has become a must-do for almost every company these days, but it's hard to tell which ones are serious about it and which ones are just following the crowd.
In a general sense, sustainability refers to the ability of systems to maintain their quality indefinitely. In business, sustainability is about ensuring that a company’s operations do not adversely affect the environment while at the same time ensuring the company’s ability to function in the long term. Sustainability is often divided into three main areas (the so-called pillars of sustainability): social, environmental, and economic, also referred to as people, planet, and profit. A company’s sustainability is measured, for example, by analyzing its carbon footprint, water consumption, community support, or implementation of circular economy principles, and the performance is usually compared against environmental, social, and governance criteria. While some environmental and social standards are set by law, many others are sought by employees, customers, community members, and investors. The better a company is able to meet their demands, the more doing so might provide it competitive advantage. Investors, for example, can differentially support sustainable businesses and projects through so-called green investments. Perhaps not surprisingly, some companies may exaggerate their sustainable approaches in order to attract investors or customers (or to evade criticism). This practice is known as greenwashing.
Udržitelnost z oblasti podnikání znamená vést firmu tak, aby neměla negativní vliv na životní prostředí a společnost.
Prezentovat své výsledky v oblasti udržitelnosti se v dnešní době stalo povinností téměř každé společnosti, ale je těžké poznat, které z nich to myslí vážně a které jen jdou s davem.
V obecném významu udržitelnost označuje schopnost systémů přetrvat v nezměněné kvalitě po dobu neurčitou. V podnikání se udržitelnost týká zajištění toho, aby činnost firmy neměla nepříznivý vliv na životní prostředí, a zároveň aby byla zajištěna schopnost firmy dlouhodobě fungovat. Udržitelnost se často dělí na tři hlavní oblasti (takzvané pilíře udržitelnosti): společenskou, environmentální a ekonomickou, také označované jako lidé, země a zisk. Míra udržitelnosti firmy se měří například analýzou její uhlíkové stopy, spotřeby vody, podpory komunit či zavádění principů oběhového hospodářství a výkonnost se obvykle porovnává s kritérii environmentální, sociální a správní politiky. Některé standardy v ochraně životního prostředí a společnosti jsou stanoveny zákony a mnohé další jsou vyhledávány zaměstnanci, zákazníky, členy komunit i investory. Čím lépe je firma schopná jejich požadavky uspokojit, tím větší jí to může dát konkurenční výhodu. Investoři například mohou udržitelné podniky a projekty všelijak podpořit skrze tzv. zelené investice. Asi nepřekvapí, že některé společnosti mohou svůj udržitelný přístup zveličovat, aby přilákaly investory nebo zákazníky (nebo aby se vyhnuly kritice). Taková praktika se označuje jako greenwashing.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.