The term social impact generally is used in reference to positive effects that actions, innovations, or policies have on communities, economy, and the well-being of individuals within society.
The new health care policy designed to provide affordable medication to underprivileged communities is already showing a positive social impact by reducing hospital visits and improving overall public health.
“Social” is the “S” in ESG (environmental, social, and governance), the shorthand moniker for an approach to corporate sustainability and an investment framework intended to support such sustainability. It is in such context that “social impact” is most discussed. Social impact need not be limited to ESG, however, and social impact (sometimes termed “societal impact”) can be measured by the extent to which actions or changes actually influence people and situations. A business or organization that wants to make social impact can do so when it aligns its operations with the United Nations’ Sustainable Development Goals (the SDGs). For example, a nonprofit organization offering educational programs to underprivileged youth is directly contributing to SDG 4: Quality Education. A supermarket chain that decides it will remain open to serve families in the community where those children live despite challenges and perhaps even suboptimal profitability presents another example of creating social impact. The supermarket is contributing to SDG 11: Sustainable Cities and Communities.
Termín sociální dopad se obecně používá v souvislosti s pozitivními účinky, které mají činnosti, inovace nebo politiky na komunity, hospodářství a blahobyt jednotlivců ve společnosti.
Nová zdravotnická politika, jejímž cílem je poskytnout znevýhodněným komunitám cenově dostupné léky, již vykazuje pozitivní sociální dopad, neboť snižuje počet návštěv v nemocnicích a zlepšuje celkové zdraví obyvatelstva.
„Sociální“ je ‚S‘ ve slově ESG (environmental, social, and governance), což je zkrácený název pro přístup k udržitelnosti podniků a investiční rámec, který má tuto udržitelnost podporovat. Právě v tomto kontextu se o „sociálním dopadu“ hovoří nejčastěji. Sociální dopad se však nemusí omezovat pouze na ESG a sociální dopad lze měřit podle toho, do jaké míry akce nebo změny skutečně ovlivňují lidi a situace. Podnik nebo organizace, které chtějí mít společenský dopad, tak mohou učinit, pokud své aktivity sladí s cíli udržitelného rozvoje OSN (SDGs). Například nezisková organizace, která nabízí vzdělávací programy pro znevýhodněnou mládež, přímo přispívá k dosažení cíle SDG 4: Kvalitní vzdělání. Řetězec supermarketů, který se rozhodne, že zůstane otevřený a bude sloužit rodinám v komunitě, kde tyto děti žijí, navzdory problémům a možná i neoptimální ziskovosti, představuje další příklad vytváření sociálního dopadu. Tento supermarket přispívá k naplňování cíle udržitelného rozvoje č. 11: Udržitelná města a komunity.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.