Post-industrial refers to a stage of development in society where production of services is more important, employs more people, and generates more income than does production of goods.
The manufacturing sector in post-industrial societies employs highly skilled workers who receive constant training and produce technologically advanced goods.
The term post-industrial first appeared in the 1970s when it started to become clear that industry was no longer the most important driver of western economies. In comparison to industrial societies, where probably most people were employed as blue collar workers, people in post-industrial societies work in the so-called “professions” that require highly specialized educational training (e.g., as doctors, lawyers, accountants, but also engineers, teachers, and nurses) , in scientific and technology fields (e.g., as IT, logistics, or laboratory specialists), as well as in such traditional and new services fields as hairdressers, shop assistants, waiters and waitresses, plumbers, and solar panel erectors. In a post-industrial society, education and knowledge play an increasingly important role, knowledge-based economies are believed to be more competitive, and research and information technologies are believed to fuel further growth. Some people argue, however, that recent changes mostly reflect the fact that the manufacturing sector has moved to lower-income countries and the inequality that once existed on a national level has moved to the global level.
Termín postindustriální odkazuje na stupeň vývoje společnosti, ve kterém je produkce služeb důležitější, zaměstnává více lidí a generuje více příjmů než výroba zboží.
Výroba zboží v postindustriálních společnostech zaměstnává vysoce kvalifikované dělníky, kteří jsou nepřetržitě vzděláváni a vyrábějí technologicky pokročilé zboží.
Termín postindustriální se poprvé objevil v 70. letech, když začalo být jasné, že průmysl již není nejdůležitější hnací silou západních ekonomik. Ve srovnání s industriálními společnostmi, kde je nejvíce lidí zaměstnáno jako tzv. modré límečky, lidé v postindustriálních společnostech pracují v tzv. „profesích“, které vyžadují specializované vzdělání (např. lékaři, právníci, účetní nebo také inženýři, učitelé a zdravotní sestry), v oblastech vědy a technologií (např. IT, logistika, laboratorní specialisté) nebo v tradičních a nových odvětvích služeb jako kadeřníci, prodavačky, číšníci a servírky, instalatéři nebo montéři solárních panelů. V postindustriální společnosti hraje stále důležitější roli vzdělávání, má se za to, že ekonomiky založené na znalostech jsou více konkurenceschopné a že výzkum a informační technologie jsou motorem pro další růst. Někteří lidé ovšem namítají, že nedávné změny v podstatě jen odrážejí fakt, že se výrobní sektor přesunul do nízkopříjmových zemí a nerovnost, která dříve existovala na národní úrovni, se přesunula na úroveň globální.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.