Offshoring is a process of relocating a part of business operations to a different, usually developing, country in order to cut costs.
The U.S. companies offshoring their technical operations to Ireland in the 1990s played a part in boosting the Irish economy, which grew rapidly between 1995 and 2007.
Offshoring has been a typical production model in recent decades. Certain services or production (or parts of those) are moved to a company’s branch located in a developing country, like a U.S. company manufacturing clothes in Bangladesh or a UK firm placing its call centers and technical support in India. Among the reasons for offshoring are lower labor costs, weaker regulations (social, environmental), and/or better availability of raw materials. Offshoring may also refer to relocating part of a business to a foreign financial center (for example Switzerland) due to more favorable tax conditions. Although offshoring may present many advantages for a company, it also increases the risk of losing control over the company’s operations, may raise questions about its corporate social responsibility, lengthens supply times, and can create tax-related complications. Companies today increasingly engage in reshoring, which is relocating their operations back to the home country. Offshoring should not be confused with outsourcing, which means directing part of business activities to an external contractor, whether foreign or domestic.
Offshoring je proces přesunutí části provozu firmy do jiné, obvykle rozvojové země, za účelem snížení nákladů.
Americké firmy, které v devadesátých letech dvacátého století praktikovaly offshoring svých technických procesů do Irska, hráli roli v podpoře irské ekonomiky, která mezi lety 1995 a 2007 prudce vzrostla.
Offshoring byl typický produkční model posledních desetiletí. Jisté služby nebo výroba (či jejich části) bývají přesunuty do pobočky sídlící v rozvojové zemi, jako třeba americká společnost vyrábějící oblečení v Bangladéši nebo britská firma s call centry a technickou podporou v Indii. Mezi důvody offshoringu jsou nižší mzdové náklady, slabší regulace (sociální, environmentální), a/nebo lepší dostupnost surových materiálů. Offshoring může také odkazovat k přesunu části podniku do zahraničního finančního centra (např. do Švýcarska) vzhledem k příznivějším daňovým podmínkám. I když offshoring může mít pro firmu mnoho výhod, rovněž zvyšuje riziko ztráty kontroly nad provozem firmy, může způsobit pochybnosti ohledně firemní společenské odpovědnosti, prodlužuje čas dodávek a může působit komplikace spojené s daněmi. Dnes se firmy čím dál častěji obrací k reshornigu, tedy navrácení provozu zpět do domovské země. Pojem offshoring by se neměl zaměňovat s outsourcingem, který znamená odvedení části firemních činností k externímu dodavateli, ať už doma nebo v zahraničí.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.