In banking, a nonperforming loan (NPL) is one that is overdue for a specified minimum time period and is in risk of not being fully repaid by the borrower.
According to the Czech Banking Association, as of March 2022, the proportion of nonperforming loans relative to all loans in the Czech Republic was one of the lowest in Europe.
A loan becomes nonperforming typically when a repayment is 90 or 180 days past due (in commercial loans and consumer loan, respectively). The overdue time periods and other conditions under which a loan is characterized as nonperforming are set out in the loan contract. A borrower may be caught in a difficult financial situation preventing him or her from paying principal and interest, thus resulting in the loan becoming nonperforming. Often in such situations, the borrower may be charged penalty fees, the interest rate of his or her loan may increase, and his or her credit rating may go down. A bank may also take possession of collateral backing the loan if such has been pledged. NPLs represent a risky situation also for a bank, as such loans generate no income, the principal amount might be lost altogether, and thus the bank’s profitability decreases. A lender’s (bank’s) balance sheet is strongly affected by NPLs, and if the level of its NPLs is too high the lender’s stock price may go down. Holding more NPLs than assets might result in a lender’s bankruptcy. Significant increase in the number of NPLs is usually seen during financial crises and their subsequent recessions (recently, for example, in connection with the Covid-19 pandemic).
V bankovnictví je úvěr v selhání takový úvěr, který je určitou minimální dobu po splatnosti a u kterého hrozí, že dlužníkem nebude plně splacený.
Podle České bankovní asociace byl k březnu 2022 v České republice podíl úvěrů v selhání ke všem půjčkám jeden z nejnižších v Evropě.
Úvěr bývá označen jako v selhání (nebo jako špatný) obvykle ve chvíli, kdy je jeho splátka 90 nebo 180 dní po splatnosti (u komerčních půjček, respektive spotřebitelských úvěrů). Doba po splatnosti a jiné podmínky, za kterých bude úvěr označený jako v selhání, jsou definovány ve smlouvě o úvěru. Dlužník se může dostat do finančních nesnází, které mu zabraňují splácet jistinu a úroky, což vede k označení úvěru za špatný. Často se v takových situacích dlužníku účtují penalty, zvyšují se úroky půjčky nebo se mu zhorší úvěrové hodnocení. Banka může rovněž převzít zajištění úvěru, pokud bylo dáno do zástavy. Úvěry v selhání představují nebezpečnou situaci i pro banku, protože negenerují zisk, částka jistiny může být ztracena a ziskovost banky pak klesá. Účetní rozvaha věřitele (banky) bývá velmi ovlivněna úvěry v selhání a je-li množství úvěrů v selhání příliš vysoké, cena akcií věřitele může klesat. Vedení více úvěrů v selhání, než kolik věřitel drží aktiv, může vést až k bankrotu. Množství úvěrů v selhání obvykle výrazně naroste během finančních krizí a následných recesí (nedávno například v souvislosti s pandemií koronaviru).
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.