The Likert scale is a survey tool for measuring respondents’ attitudes or degrees of agreement or disagreement with a statement given in a questionnaire.
In order to evaluate customer satisfaction with the new self-checkout system, WearMe shops installed touch screens next to the counters for collecting data according to a satisfaction rating based on a Likert scale.
The Likert scale is named after its inventor, psychologist Rensis Likert. It was originally intended for social and educational research, but the scale is now widely used also in market research for collecting customer data on agreement, frequency, importance, or interest. The Likert scale is a modification of simple yes or no questions offering a wider range of answers on a points scale. Typically, a Likert scale consists of 5 points (for example, strongly agree, agree, neither agree nor disagree, disagree, strongly disagree), but it may vary from 4 to 10 points. Odd-number points scales include a neutral option; even-number points scales force the respondent to express an unambiguously more positive or negative attitude. Questions asked in a survey using a Likert scale must be simple and straightforward, such as “How helpful did you find our customer service?” The corresponding answer selection might take such form as “Very helpful, helpful, (I don’t know,) not helpful, very unhelpful.” While collecting and analyzing data in this manner, the aims are to help businesses in developing their products and processes, making necessary changes, selecting target markets, and more.
Likertova škála je nástroj v průzkumu, kterým se hodnotí postoj nebo míra souhlasu či nesouhlasu respondentů s výrokem uvedeným v dotazníku.
Za účelem vyhodnocení míry spokojenosti zákazníků s novým systémem samoobslužných pokladen prodejny WearMe instalovaly ke kasám dotekové displeje, aby shromažďovaly data dle hodnocení spokojenosti založeným na Likertově škále.
Likertova škála je pojmenována po svém tvůrci, psychologovi Rensisovi Likertovi. Původně byla zamýšlena pro společensko-vzdělávací výzkum, ale škála se nyní hojně využívá při průzkumu trhu ke sběru dat zákazníků ohledně souhlasu, frekvence, důležitosti nebo zájmu. Likertova škála je úpravou prostých ano/ne otázek nabízející větší množství odpovědí na bodové stupnici. Likertova škála obvykle sestává z pěti bodů (například velmi souhlasím, souhlasím, ani jedno, nesouhlasím, velmi nesouhlasím), ale může obsahovat cokoli mezi čtyřmi a deseti body. Škály s lichým počtem bodů nabízejí neutrální možnost, kdežto škály se sudým počtem bodů nutí respondenta vyjádřit jednoznačný pozitivní či negativní názor. Otázky pokládané v průzkumu využívajícím Likertovu škálu musejí být jednoduché a přímočaré, jako například: „Jak nápomocná byla naše zákaznická podpora?“ Výběr odpovědí na takovou otázku by mohl mít podobu: „Velmi nápomocná, nápomocná, (nevím,) nebyla nápomocná, nebyla vůbec nápomocná.“ Cílem této formy sběru a analýzy dat je pomoci podniku s vývojem produktu a postupů, prováděním nutných změn, s výběrem cílového trhu a tak podobně.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.