A person suffering from impostor syndrome is convinced that he or she has achieved his or her professional success only by chance or by deception and suffers from the fear that the supposed fraud will be exposed.
For years, Frank couldn't shake the feeling that he had gotten to his position as CFO at Gold Bank by deceit and that the management would discover his incompetence any day and fire him. But then he read about the existence of impostor syndrome and decided to investigate the phenomenon further.
A person suffering from impostor syndrome is usually objectively successful, but he or she constantly questions his or her talents and abilities and is unable to acknowledge his or her achievements. The person may perceive rewards and praise from others as pity or ridicule. Common manifestations of impostor syndrome include anxiety, fear of inadequacy, self-doubt, as well as attributing success to external factors rather than one’s own abilities. A person with impostor syndrome often works harder to justify his or her status; when success does not bring a sense of satisfaction, however, the syndrome is reinforced. Such a person experiences any minor mistake as a major failure and a moment when he or she is “found out.” Impostor syndrome need not be a permanent condition; it may occur as a one-time event in connection with a particular success. Initially, impostor syndrome was attributed mainly to successful women, but further research has revealed that the phenomenon affects men and women equally.
Osoba trpící syndromem podvodníka je přesvědčená, že svého profesního úspěchu dosáhla jen náhodou nebo podvodem, a trpí strachem, že okolí domnělý podvod odhalí.
Frank se roky nemohl zbavit pocitu, že na svou pozici CFO v Gold Bank se dostal podvodem a že vedení každým dnem odhalí, že je neschopný, a vyhodí ho. Pak se však dočetl o existenci syndromu podvodníka a rozhodl se tento fenomén blíže prozkoumat.
Osoba trpící syndromem podvodníka bývá objektivně úspěšná, ale svůj talent a schopnosti neustále zpochybňuje a není schopna uznat své úspěchy. Chválu okolí či odměny takový člověk může vnímat třeba jako lítost nebo výsměch. Mezi časté projevy syndromu podvodníka patří úzkost, strach z nedostatečnosti, pochybnosti o sobě samém či připisování úspěchu vnějším faktorům namísto vlastním schopnostem. Člověk se syndromem podvodníka mnohdy pracuje tvrději, aby si ospravedlnil své postavení, ale když se s úspěchem nedostaví pocit uspokojení, ještě víc se syndrom umocňuje. Jakoukoli drobnou chybu takový člověk prožívá jako zásadní selhání a okamžik, kdy ho okolí „odhalí“. Syndrom podvodníka nemusí být setrvalý stav; může se objevit i nárazově v souvislosti s nějakým konkrétním úspěchem. Z počátku byl syndrom podvodníka připisovaný především úspěšným ženám, další výzkumy ale odhalily, že fenomén se objevuje rovnoměrně u mužů i u žen.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.