Agrivoltaics (also termed agrophotovoltaics, agrisolar, or dual-use solar) is an approach to using an area of land for solar panels and agriculture simultaneously.
As we don’t intend to further cultivate our farmland, we have decided to make use of agrivoltaics and to put up solar panels while letting sheep graze the land around them.
The past decade has seen rapid development in and use of photovoltaic technologies. Creation of solar farms (fields covered with solar panels instead of crops) has for some time already been a controversial topic, and agrivoltaics can offer a compromise solution to such controversies. In these cases, solar panels are used in the fields together with crops or grazing small livestock. Panels provide shade for the vegetation and decrease water use, and researchers have found that, in return, the plants growing there cool the panels from below (helping them to work more efficiently). The same applies to animals. During research studies, sheep kept on solar farms rested in the shade of panels and grazed high-quality grass and, again, they needed less water. Where crops cannot be grown or animals kept, it is possible to grow wild plants that support biodiversity, or, for example, to keep bees. In agrivoltaics, the panels are placed either on the ground, are elevated, or are mounted on roofs of greenhouses. Farms may cover their energy consumption from their own solar sources and be energy self-sufficient. Criticisms of agrivoltaics are that farmland is utilized nevertheless, agricultural production is decreased, and installation of solar panels is costly. Moreover, these approaches may be useful only in certain parts of the world and for just some kinds of crops.
Agrovoltaika (označovaná také jako agrofotovoltaika) je přístup využívající plochu půdy současně jak pro solární panely, tak pro zemědělství.
Vzhledem k tomu, že nemáme v úmyslu dál obstarávat naši zemědělskou půdu, rozhodli jsme se využít agrovoltaiku a instalovat solární panely a nechat ovce spásat trávu kolem nich.
Poslední desetiletí zaznamenalo rychlý vývoj a rozšířené využití fotovoltaických technologií. Budování solárních farem (pole pokrytá panely místo plodin) je již dlouho kontroverzním tématem, a agrovoltaika by mohla nabídnout kompromisní řešení takových sporů. Jde o to, že solární panely jsou umístěné na poli spolu s plodinami nebo malými hospodářskými zvířaty. Panely poskytují vegetaci stín a snižují spotřebu vody a vědci zjistili, že tyto rostliny na oplátku panely ochlazují zespodu (a tudíž zvyšují jejich efektivitu). To samé platí u zvířat. Při vědeckých studiích chovu ovcí na solárních farmách zvířata odpočívala ve stínu panelů, spásala kvalitní trávu a také spotřebovávala méně vody. Tam, kde nelze pěstovat plodiny ani chovat zvířata, je možné vysadit divoké rostliny na podporu biodiverzity anebo například chovat včely. Panely v agrovoltaice jsou umístěny buď na zemi, vyvýšené nebo připevněné na střechách skleníků. Farmy mohou pokrýt spotřebu energie z vlastních solárních zdrojů a být energeticky soběstačné. Kritika agrivoltaiky spočívá i nadále v zabírání plodné země, ve snížení produkce zemědělství a ve vysokých cenách instalace panelů. Navíc je tato metoda použitelná jen v některých částech světa a jen pro některé druhy plodin.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.