Mental accounting is a term referring to people’s attributing various values to equal amounts of money depending upon their origins and planned uses.
Peter has set up a money jar to put aside money outside of his savings account, but Marie pointed out to her husband that he is only engaging in mental accounting and that he still has the same amount of money no matter where he keeps it.
This term was first introduced in 1999 by the economist Richard Thaler. In an academic paper, he pointed to the concept of fungibility, meaning that money is mutually interchangeable. In practice, $1,000 is always $1,000, regardless of how it is earned or what it is used for. Mental accounting is a typical behavior that most people engage in, and often it results in their making irrational financial decisions. For example, tax refunds and any money received as a gift often are treated as free money. Because it is not a part of regular income, the money in this mental account may be spent irrationally and even excessively. Understanding this, marketing companies will sometimes abuse this human tendency by offering various bonuses for purchasing goods. Another example of mental accounting is when a person is willing to spend more money when paying by payment card than when paying with cash. Mental accounting also appears in investing, as when an investor creates a safe portfolio as well as a speculative one with money that the investor feels he or she can afford to lose.
Mentální účetnictví je pojem, který označuje připisování různých hodnot stejným sumám peněž podle toho, odkud peníze přišly a jak je člověk plánuje použít.
Peter si pořídil prasátko, do kterého si chtěl odkládat peníze mimo spořicí účet, ale Marie podotkla, že jen podlehl mentálnímu účetnictví a že má pořád stejně peněž, ať už je schraňuje kdekoli.
Tento pojem v roce 1999 poprvé představil ekonom Richard Thaler. Ve vědeckém článku poukázal na koncept zastupitelnosti, což znamená, že peníze jsou mezi sebou zaměnitelné. V praxi, 1 000 dolarů je vždy 1 000 dolarů bez ohledu na to, jak byly vydělány nebo použity. Mentální účetnictví je běžným chováním většiny lidí a často vede k iracionálním finančním rozhodnutím. Například vrácené daně či darované peníze jsou často považovány za volné peníze. Protože nejsou součástí běžného příjmu, lidé peníze na takovém mentálním účtu utrácejí iracionálně a dokonce nadměrně. Této lidské tendence někdy zneužívají marketingové společnosti a nabízejí všemožné bonusy za nákup zboží. Dalším příkladem mentálního účetnictví je, že lidé bývají ochotni utratit víc peněz při platbě kartou, než platí-li v hotovosti. Mentální účetnictví se objevuje i při investování, jako když si investor založí jedno bezpečné portfolio a jiné spekulativní, na kterém jsou peníze, o kterých si investor myslí, že si může dovolit ztratit.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.