A stop-loss order is a mechanism used when trading in securities markets to limiting a participant’s losses, as it automatically executes the order to close out a position when the price of a specific security drops to a specific amount.
Although Mr. Smith earned $200,000 in just few weeks, he lost most of it within several hours as he failed to use a stop-loss order and the prices unexpectedly moved against him.
A stop-loss order, also called a stop order or stop-market order, is an easy way to reduce risk of loss on a trade and which eliminates the need to monitor one’s investments (or speculations) on a daily or even hourly basis. It is automatically triggered when the security reaches a specified price and such investment is then sold at first opportunity to do so (usually instantaneously except in a thin market). This is called a sell-stop order. As a simple example, a security priced at $15 has a stop-loss order placed at $13.50. If the price of this security drops to $13.50 the order will be automatically executed and the trade closed out at that price, thereby limiting the loss to $1.50. If the market closes when the price is at $14 but opens the next day at $10, however, the stop-loss order will be executed at the earliest opportunity which, in this example, is $10, putting the loss at $5 per security. The risk of loss is nevertheless smaller than had the stop-loss order not been in place, and active traders strongly recommend to use the order when entering a speculative trade. A similar principle is applied for automatically buying securities when their prices climb to a certain level. In this case, of course, the trigger price is set above the current market price. Such an order is termed a buy-stop.
Stop-loss příkaz je mechanismus používaný při obchodování na trzích s cennými papíry, který omezuje ztrátu účastníka, jelikož automaticky provede pokyn k uzavření pozice ve chvíli, kdy cena určitého cenného papíru klesne na určenou hodnotu.
Ačkoli pan Smith sotva za pár týdnů vydělal 200 000 dolarů, přišel skoro o vše během několika hodin, protože nepoužil stop-loss příkaz a ceny se nečekaně pohnuly proti němu.
Stop-loss příkaz nebo také příkaz omezující ztrátu je snadný způsob, jak snížit riziko ztráty na trhu, a navíc eliminuje potřebu denně nebo dokonce co hodinu kontrolovat investice (či spekulace). Příkaz se automaticky spustí ve chvíli, kdy cenný papír dosáhne určené ceny, a taková investice je pak prodána při první možné příležitosti (to je s výjimkou tenkého trhu obvykle okamžitě). Tomuto příkazu se říká sell-stop. Pro jednoduchý příklad, cenný papír oceněný na 15 dolarů má umístěný stop-loss příkaz na 13,50 dolaru. Pokud cena cenného papíru klesne na 13,50 dolaru, příkaz bude automaticky proveden a obchod uzavřen na dané ceně, čímž se ztráta omezí na 1,50 dolaru. Nicméně pokud se trh zavře, když je cena 14 dolarů, a další den otevře na 10 dolarech, stop-loss příkaz bude proveden hned, jak to bude možné. To bude v tomto případě na ceně 10 dolarů a ztráta bude činit 5 dolarů za cenný papír. Riziko ztráty je však stále nižší, než kdyby příkaz umístěný nebyl, a zkušení obchodníci důrazně doporučují jej při vstupu na spekulativní trh používat. Podobný princip se využívá při automatickém nákupu cenných papírů, jejichž cena stoupne na určitou úroveň. V tomto případě se cena pro spuštění příkazu pochopitelně stanoví nad současnou tržní cenou. Tento příkaz se označuje jako buy-stop.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.