Big Pharma is a term used (often derisively) in reference to the world’s biggest pharmaceutical companies or to the pharmaceutical industry as such.
Big Pharma spends a lot of money on marketing among physicians in an effort to convince them to prescribe their products.
Big Pharma is a term often used negatively, sometimes as a neutral reference to the industry, but almost never in a strongly positive sense. Indeed, it is sometimes used in reference even to conspiracy theories. Many believe that Big Pharma companies put profits over the health of patients. Other common objections against Big Pharma are that the companies benefit from critical research that is publicly funded, might keep the side effects of some drugs secret, and spend millions of dollars in lobbying (some would say “buying”) politicians and regulatory authorities. The whole truth, of course, is not so simple. The industry has both good and bad players, the companies and their investors spend billions of dollars annually on life-saving research, and it would be unfair to disparage the hundreds of thousands of people who work in the pharmaceutical industry. Perhaps the most negative sentiment toward Big Pharma exists in the USA, where many of the worlds’ largest pharmaceutical companies are headquartered and where numerous scandals and lawsuits involving Big Pharma have occurred and drawn much media and public attention.
Big Pharma je termín, který se (často hanlivě) používá pro označení největších světových farmaceutických společností nebo pro označení farmaceutického průmyslu jako takového.
Big Pharma vynakládají spoustu peněz na marketing mezi lékaři ve snaze přesvědčit je k předepisování jejich produktů.
Big Pharma je pojem, který se často používá v negativním smyslu, někdy jako neutrální označení farmaceutického průmyslu, ale téměř nikdy v silně pozitivním smyslu. Dokonce se mnohdy používá i v souvislosti s konspiračními teoriemi. Mnozí se domnívají, že společnosti Big Pharma dávají přednost zisku před zdravím pacientů. Dalšími častými námitkami proti Big Pharma je, že společnosti těží z kritického výzkumu, který je financován z veřejných prostředků, mohou tajit vedlejší účinky některých léků a vynakládají miliony dolarů na lobbování (někteří by řekli „kupování") politiků a regulačních orgánů. Pravda ovšem není tak jednoduchá. Ve farmaceutickém průmyslu jsou dobří i špatní hráči, společnosti a jejich investoři vynakládají miliardy dolarů ročně na výzkum zachraňující životy a bylo by nespravedlivé znevažovat statisíce lidí, kteří ve farmaceutickém průmyslu pracují. Snad nejvíce negativního cítění vůči Big Pharma panuje v USA, kde sídlí mnoho největších světových farmaceutických společností a kde vznikly četné skandály a soudní procesy týkající se Big Pharma, které přitáhly velkou pozornost médií a veřejnosti.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.
English Editorial Services’ mission is to assist international businesses and organizations of all sizes to communicate clearly, correctly, and persuasively with their business partners and target audiences.
Simply subscribe to receive our Business Term of the Day at no charge to your inbox each business day, with explanation in English and Czech.